Onkologia

Onkologia jest dla mnie wyjątkowym działem medycyny, a temat nowotworów niezwykle ciekawy. Dlatego swój licencjat postanowiłam napisać właśnie na temat profilaktyki nowotworów, a konkretniej „Zastosowania antyoksydantów w profilaktyce chorób nowotworowych”.
Pewnie nic Ci to nie mówi, ale masz szansę się dowiedzieć więcej na ten temat z mojego licencjatu.

SPECJALIZUJĘ SIĘ GŁÓWNIE W ŻYWIENIU W ONKOLOGII:

Zapewniam odpowiednie wsparcie dietetyczne w odniesieniu do typu i rodzaju nowotworu oraz wyników badań:

  • Mówię o tym, jak powinna wyglądać odpowiednia dieta dla pacjenta onkologicznego
  • Pokazuję jak powinny być przygotowywane posiłki i co do nich dodawać, aby wspierały regenerację i rekonwalescencję
  • Przygotowuję odpowiedni zestaw zaleceń dopasowany do nowotworu i możliwości pacjenta
  • Co najważniejsze zawsze jestem obecna i otwarta na każde pytania, nie tylko podczas konsultacji, ale i po. 

W tej zakładce postaram się przybliżyć temat żywienia w onkologii i pokazać jak bardzo jest ono ważne.

Żywienie w onkologii jest jeszcze tematem „świeżym” i niedocenionym, a odgrywa ono istotną rolę w rekonwalescencji. Dietetyków na oddziałach onkologicznych wciąż jest za mało, a pacjentów traktuje się taśmowo. Co w konsekwencji powoduje spadek edukacji pacjenta w zakresie żywienia, a także pogorszenie jego stanu zdrowia. 10-20% pacjentów onkologicznych umiera z niedożywienia, a nie postępu choroby. Ostatnie badania przeprowadzone w europejskich szpitalach wykazały, że tylko 30–60% pacjentów z chorobą nowotworową zagrożonych niedożywieniem faktycznie otrzymało wsparcie żywieniowe (tj. suplementy doustne i/lub żywienie pozajelitowe i/lub dojelitowe). Natomiast w innym europejskim badaniu lekarze błędnie sklasyfikowali stopień niedożywienia związanego z rakiem w 40% przypadków. To są straszne statystyki, które prognozują progresję choroby, a nie jej leczenie.

Czym jest niedożywienie związane z chorobą?

Niedożywienie związane z chorobą zostało zdefiniowane jako stan wynikający z aktywacji ogólnoustrojowego stanu zapalnego przez chorobę podstawową, taką jak rak. Reakcja zapalna powoduje anoreksję i rozpad tkanek, co z kolei może prowadzić do znacznej utraty masy ciała, zmian w składzie ciała i pogorszenia sprawności fizycznej.

Czym jest wyniszczenie nowotworowe?

Kacheksja nowotworowa jest to zespół objawów charakteryzujący się poważną, długotrwałą, niezamierzoną i postępującą utrata masy ciała, która w małym stopniu odpowiada na konwencjonalne leczenie żywieniowe i może być związana z anoreksją, astenią oraz odczuwaniem wczesnej sytości.

Dlaczego należy wzbogacać żywność dla pacjenta onkologicznego?

Jest to temat szczególnie ważny, ponieważ niedożywienie dotyka 70% pacjentów na oddziale onkologii.

Dlaczego odpowiednia dieta ma znaczenie przy terapii nowotworów?

Leczenie żywieniowe należy zastosować odpowiednio do:

⁃ wieku
⁃ rodzaju/typu nowotworu
⁃ stopnia zaawansowania nowotworu
⁃ odpowiedzi nowotworu na leczenie

Pacjenci z nowotworami przewodu pokarmowego, głowy i szyi oraz wątroby i płuc są w grupie wysokiego ryzyka niedożywienia. Jeżeli nawet pacjent w momencie wykrycia nowotworu będzie dobrze odżywiony, to i tak istnieją ogromne szanse na to, że w trakcie leczenia (chemioterapia i radioterapia) rozwinie niedożywienie, co pogorszy jego rokowania i doprowadzi do kacheksji nowotworowej (wyniszczenia nowotworowego).

Wzbogacanie żywności w kalorie i białko pozwala na pomoc w walce z nowotworem. Jednocześnie należy pamiętać, aby stosować się do zaleceń lekarza i dietetyka znajdującego się na oddziale i nie wprowadzać suplementacji nawet witaminami na „własną rękę”.

Osobie bardzo wyniszczonej nie należy od razu podawać dużej ilości jedzenia, ponieważ może dojść do zespołu ponownego odżywienia, który prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia. Dlatego sposób żywienia należy omawiać z dietetykiem i lekarzem.

Pacjenci szczególnie wyniszczeni lub szybko tracący masę ciała mogą mieć wskazanie do żywienia dojelitowego lub pozajelitowego.

Sposób wzbogacania żywności omówiłam w poradniku, do którego przeczytania bardzo serdecznie Ciebie zapraszam. Jest on zupełnie darmowy.